Neljä SAFAn jäsentä valtion taidetoimikuntiin

Seitsemään valtion taidetoimikuntaan nimettiin 74 taiteen asiantuntijajäsentä. Apurahapäätöksiä valmistelevissa jaostoissa on lisäksi 27 jäsentä. Alueellisissa taidetoimikunnissa aloittaa 112 asiantuntijaa.
Taideneuvosto valitsi toimikuntien jäsenet saamistaan ehdokkaista. Ehdotuksia pyydettiin muun muassa taiteen alan järjestöiltä, korkeakouluilta ja maakuntaliitoilta.

Ensi vuoden alusta aloittavat toimikunnat ovat entistä laaja-alaisempia. Esittävien taiteiden toimikunta päättää näyttämö-, tanssi- ja sirkustaiteen sekä performanssi- ja esitystaiteen apurahoista. Visuaalisten taiteiden toimikunta päättää kuva- ja valokuvataiteen sekä sarjakuva- ja kuvitustaiteen apurahoista.

Taiteenalakohtainen vertaisarviointi turvataan alakohtaisilla jaostoilla, joita on nyt yhteensä 14.

Taiteiden välisyyden, moninaisuuden ja kansainvälisyyden toimikuntaan on koottu edustus kuudesta muusta taidetoimikunnasta. Sillä lisätään taidetoimikuntien välistä yhteistyötä. Toimikunta arvioi muun muassa matka-apurahahakemukset, joista aiemmin päätettiin ilman vertaisarviointia.

Monikulttuurisuusjaosto arvioi monikulttuurisen alan hakemuksia ja vahvistaa kulttuurisen moninaisuuden tuntemusta.

Alueelliset taidetoimikunnat kaudella 2015–16

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta
Samu Forsblom, luova johtaja, Oulu, puheenjohtaja Timo Hannula, kapellimestari, muusikko, Haapavesi Anssi Kirkonpelto, tanssiopettaja, linjan johtaja, Oulu 
Kaarina Kuusisto-Lukkari, keraamikko, kuvataiteilija, Sotkamo
 Juha Roikonen (Jii Roikonen), sarjakuvataiteilija, kuvataiteilija, Oulu 
Taina Ronkainen, tuottaja, Oulu 
Ulla Schroderus, teatteriohjaaja, Suomussalmi 
Jussi Valtakari, taidemaalari, kuvataiteilija, Taivalkoski
Pauliina Vanhatalo, kirjailija, Raahe.


Etelä-Savon taidetoimikunta

Anne Leinonen, kirjailija, kustannustoimittaja, Otava, puheenjohtaja 
Timo Heimonen, teatterikriitikko, Mikkeli Kirsti Kovanen, arkkitehti, Mikkeli
Kari Kropsu, kapellimestari, Savonlinna Matti Kurkela, kuvanveistäjä, Juva
Jaakko Pitkänen, lehtori, säveltäjä, Mikkeli
Pauliina Rundgren, artenomi, yrittäjä, Mikkeli



Hämeen taidetoimikunta

Minna Perähuhta, yliarkkitehti, Forssa, puheenjohtaja
 Juha-Pekka Koskinen, kirjailija, Hämeenlinna Anne Vilkuna, kuvataiteen lehtori, Hämeenlinna
 Kirsti Nenye, valokuvaaja, Lahti
 Teemu Salonen, muotoilija, Auttoinen 
Seppo Linkola, muusikko, Lahti
 Jussi Sorjanen, ohjaaja, taiteellinen johtaja, Lahti
Mia Liski, tanssin lehtori, tanssitaiteilija, Lahti Tuija Lampinen, taidemaalari, Riihimäki



Kaakkois-Suomen taidetoimikunta

Kai Hämäläinen, muotoilija AMK, Lappeenranta, puheenjohtaja Janette Holmström, kuvataiteilija AMK, Imatra
 Timo Lievonen, rakennustutkija, Kotka 
Annukka Järvi-Herlevi, kirjailija, Reitkalli 
Petteri Ikonen, rehtori, kuvataiteilija, Kotka 
Ulla Sinkkonen, tekstiilitaiteilija, artenomi, Kuusankoski
Simo Helkala, muusikko, Valkeala 
Sanna Kemppainen, näyttelijä, Lappeenranta



Keski-Suomen taidetoimikunta

Maija Holma, valokuvataiteilija, Jyväskylä, puheenjohtaja Pirjo Hassinen, kirjailija, Jyväskylä 
Jouni Salo, näyttelijä, Jyväskylä
 Jouni Koskimäki, muusikko, Jyväskylä
 Tuukka Toijanniemi, valosuunnittelija, Jyväskylä
Pauliina Lapio, kulttuurituottaja, Jyväskylä 
Kari Kotilainen, museonjohtaja, Saarijärvi
 Teija Isohauta, FM, Korpilahti


Lapin taidetoimikunta

Liisa Penttilä, teatteri-ilmaisun ohjaaja, Rovaniemi, puheenjohtaja
 Jaana Erkkilä, professori, kuvataide, Rovaniemi Tenka Issakainen, teatterikriitikko, Rovaniemi
 Matti Kaarlejärvi, lausuja, Ranua 
Ulla-Maija Kanerva, intendentti, Rovaniemi
 Tanja Kavasvuo, intendentti, taidehistorioitsija, Kemi
 Markku Kokkola, runoilija, Kemi
 Katriina Pietilä-Juntura, museonjohtaja, Tornio 
Samuel Valkeapää, jalometallityön rehtori, Inari



Pirkanmaan taidetoimikunta

Markku Turunen, kirjailija, Tampere, puheenjohtaja
 Antti Haapio, valokuvauksen lehtori, valokuvataiteilija, Tampere
 aana Kari, kulttuurikoordinaattori, Valkeakoski
 Suvi Leinonen, tuottaja, Tampere
 Mia Manner, kultaseppä, designer, Tampere
 Mikko Metsähonkala, arkkitehti, sarjakuvataiteilija, Tampere
 Petri Mäkipää, näyttelijä, tanssija, teatteriopettaja, Tampere Elisa Piispanen, näyttelijä, Tampere Sampsa Virkajärvi, kuvataiteilija, koulutuspäällikkö, Mänttä-Vilppula



Pohjanmaan taidetoimikunta

Marko Hautala, kirjailija, Vaasa, puheenjohtaja
Ann-Helen Attianese, författare, Maxmo
Matti Hakamäki, muusikko, instituutin johtaja, Kaustinen
Eija-Irmeli Lahti, näyttelijä, ohjaaja, Seinäjoki
Jyrki Portin, valokuvaaja, Kokkola
Annika Sillander, koreograf, dansare, verksamhetsledare, Malax 
Jimmy Pulli, bildkonstnär, Vasa
Tuija Ahola, vs. kehittämissuunnittelija, Lappajärvi
Tuomo Kallio, projektisihteeri, muusikko, Seinäjoki


Pohjois-Karjalan taidetoimikunta
Tuire Hindikka, teatteriohjaaja, Joensuu, puheenjohtaja
Ulla Mäkinen, tanssin koulutuksen johtaja, Outokumpu
Jukka Niskanen, muotoilija, Joensuu
Pentti Ojajärvi, musiikkipedagogi, Kesälahti
Jokke Saharinen, kuvataiteilija, kriitikko, Joensuu
Ulla Vaarnamo, kirjailija, Joensuu
Arja Valkonen-Goldblatt, kuvataiteilija, Heinävaara


Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta

Samu Forsblom, luova johtaja, Oulu, puheenjohtaja
Timo Hannula, kapellimestari, muusikko, Haapavesi
Anssi Kirkonpelto, tanssiopettaja, linjan johtaja, Oulu
Kaarina Kuusisto-Lukkari, keraamikko, kuvataiteilija, Sotkamo
Juha Roikonen (Jii Roikonen), sarjakuvataiteilija, kuvataiteilija,Oulu
Taina Ronkainen, tuottaja, Oulu
Ulla Schroderus, teatteriohjaaja, Suomussalmi
Jussi Valtakari, taidemaalari, kuvataiteilija, Taivalkoski
Pauliina Vanhatalo, kirjailija, Raahe



Pohjois-Savon taidetoimikunta

Kirsi Pehkonen, kirjailija, luokanopettaja, Kuopio, puheenjohtaja
Tiina Haring, valokuvaaja, Kuopio
Juha Koponen, kuvataiteilija, kuvataiteen lehtori, Lapinlahti
Pekka Laasonen, teatterinjohtaja, Kuopio
Antti Lahti, tanssija, teatterinjohtaja, Kuopio 
Mari Piipponen, arkkitehti, Kuopio
Paul Staufenbiel, elokuvatoi minnan ohjaaja, Kuopio 
Satu Vihavainen, oopperalaulaja, Kuopio
Seija Vuorimaa, kirjasto- ja kulttuurisihteeri, Rautalampi



Satakunnan taidetoimikunta
Päivi Setälä, valokuvataiteilija, toiminnanjohtaja, Pori, puheenjohtaja
Heli Latvala, tuottaja, toiminnanjohtaja, Pori 
Matti Mäntylä, ohjaaja, näyttelijä, Pori
Paavo Paunu, kuvataiteilija, Rauma
Iiris Rannio, teatterinjohtaja, Rauma
Taina Teerialho, kirjailija, Pori
Matti Velhonoja, rehtori, tiimivastaava, Kankaanpää


Uudenmaan taidetoimikunta

Hanna Weselius, valokuvataiteilija, Helsinki, puheenjohtaja
Petri Eskelinen, kuvanveistäjä, Helsinki
Kimmo Hakola, säveltäjä, Helsinki
Tarja Heinula, näyttelijä, Helsinki
Annina Holmberg, kirjailija, Helsinki
Tiina Jalkanen, tanssin opettaja, tiedottaja, Espoo
Meri Louekari, arkkitehti, Helsinki
Claes Olsson, toimitusjohtaja, elokuvaohjaaja, Helsinki
Pekka Paikkari, keraamikko, kuvanveistäjä, Talma
Erik Pöysti, teatteritaiteen maisteri, ohjaaja, Ekenäs
Hannu Tolvanen, erityissuunnittelija, Helsinki
Heli Vehkaperä, kuvataiteilija, Karkkila



Varsinais-Suomen taidetoimikunta

Kari Levola, kirjailija, Raisio, puheenjohtaja
Jukka Aaltonen, näyttelijä, Turku
Mia Franck, författare, Åbo
Emilie Gardberg, intendent, Åbo
Jaana Houessou, taiteen tohtori, Salo
Markku Laakso, kuvataiteilija, Turku
Lotta Skaffari, toiminnanjohtaja, Tampere (Turku)
Marja Susi, teatteri-ilmaisun ohjaaja, psykologi, Kaarina
Matti Tainio, kuvataiteilija, Turku

Valtion taidetoimikunnat ja jaostot kaudella 2015–16

Arkkitehtuuri-, muotoilu- ja ympäristötaidetoimikunta
Anu Merenlahti, graafinen suunnittelija, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja
Arni Aromaa, teollinen muotoilija, Helsinki 
Ilkka Halinen, arkkitehti SAFA, Jyväskylä 
Pentti Kareoja, arkkitehti SAFA, professori, Helsinki
 Jasmiine Julin-Aro, vaatetussuunnittelija, Helsinki
 Aino Niskanen, arkkitehti SAFA, Helsinki
 Pekka Paikkari, keraamikko, kuvanveistäjä, Talma Saara Repo, arkkitehti SAFA, Kuopio 
Pekka Toivanen, toimitusjohtaja, Kirkkonummi
 Tarja Tuupanen, korutaiteilija, Lappeenranta


Muotoilujaosto

Anu Merenlahti, graafinen suunnittelija, Helsinki, jaoston puheenjohtaja 
Arni Aromaa, teollinen muotoilija, Helsinki
 Jasmiine Julin-Aro, vaatetussuunnittelija, Helsinki
 Pekka Toivanen, toimitusjohtaja, Kirkkonummi
 Tarja Tuupanen, korutaiteilija, Lappeenranta
Pekka Paikkari, keraamikko, kuvanveistäjä, Talma



Arkkitehtuurijaosto

Ilkka Halinen, arkkitehti SAFA, Jyväskylä, jaoston puheenjohtaja Pentti Kareoja, arkkitehti SAFA, professori, Helsinki
 Aino Niskanen, arkkitehti SAFA, Helsinki
 Saara Repo, arkkitehti SAFA, Kuopio



Audiovisuaalinen taidetoimikunta
Jouko Aaltonen, elokuvaohjaaja, tuottaja, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja Joonas Berghäll, tuottaja, elokuvaohjaaja, Espoo 
Saara Cantell, elokuvaohjaaja, Helsinki
Mia Kivinen, valosuunnittelija, kuraattori, Helsinki
Antti Ikonen, lehtori, Helsinki
Tero Koistinen, toimitusjohtaja, Helsinki 
Leena Perälä, elokuvasihteeri, Lahti
Perttu Rastas, erikoissuunnittelija, Helsinki
Minna Suoniemi, mediataiteilija, Helsinki
Päivi Valotie, toimittaja, kriitikko, Turku
Sami van Ingen, kuvataiteilija, Savonlinna



Elokuvataiteen jaosto
Jouko Aaltonen, elokuvaohjaaja, tuottaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Joonas Berghäll, tuottaja, elokuvaohjaaja, Espoo
Saara Cantell, elokuvaohjaaja, Helsinki
Tero Koistinen, toimitusjohtaja, Helsinki 
Jukka-Pekka Laakso, toiminnanjohtaja, festivaalijohtaja, Tampere
Leena Perälä, elokuvasihteeri, Lahti
Päivi Valotie, toimittaja, kriitikko, Turku



Mediataiteen jaosto

Perttu Rastas, erikoissuunnittelija, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Miia Rinne, mediataiteilija, Helsinki
Minna Suoniemi, mediataiteilija, Helsinki
Sami van Ingen, kuvataiteilija, Savonlinna



Valo- ja äänitaiteen jaosto
Mia Kivinen, valosuunnittelija, kuraattori, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Antti Ikonen, lehtori, Helsinki
Petteri Pietiäinen, valo- ja äänisuunnittelija, Helsinki



Esittävien taiteiden toimikunta
Yrjö Juhani Renvall, ohjaaja, näytelmäkirjailija, Tampere, toimikunnan puheenjohtaja
Dan Henriksson, teatterinjohtaja, Helsinki
Juha-Pekka Hotinen, dramaturgi, ohjaaja, Helsinki
Eeva Kauppinen, kulttuuritoimittaja, Oulu
Minna Leino, dramaturgi, Helsinki
Martina Linder, sirkuskoulun johtaja, Helsinki
Riku Lievonen, tuottaja, Helsinki
Antti Mattila, lavastaja, Helsinki
Kirsi Monni, tanssitaiteen professori, Helsinki
Tuomo Railo, tanssitaiteilija, taiteellinen johtaja, Espoo
Tanjalotta Räikkä, näyttelijä, Tampere
Jukka Virtala, näyttämötaiteilija, kouluttaja, Suonenjoki



Näyttämötaiteen jaosto

Yrjö Juhani Renvall, ohjaaja, näytelmäkirjailija, Tampere, jaoston puheenjohtaja
Dan Henriksson, teatterinjohtaja, Helsinki
Minna Leino, dramaturgi, Helsinki
Antti Mattila, lavastaja, Helsinki
Eva Neklyaeva, kulttuurituottaja, Helsinki
Tanjalotta Räikkä, näyttelijä, Tampere
Petteri Pietiäinen, valo- ja äänisuunnittelija, Helsinki
Maiju Tawast, vapaa kulttuuritoimittaja, Helsinki
Tiina Weckström, näyttelijä, Helsinki



Performanssi- ja esitystaiteen jaosto
Juha-Pekka Hotinen, dramaturgi, ohjaaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Essi Kausalainen, performanssitaiteilija, Helsinki
Johanna Tuukkanen,
tanssitaiteilija, taiteellinen johtaja, Kuopio



Tanssitaiteen jaosto

Jukka Virtala, näyttämötaiteilija, kouluttaja, Suonenjoki, jaoston puheenjohtaja
Jenny Jägerhorn, toimittaja, Helsinki
 Eeva Kauppinen, kulttuuritoimittaja, Oulu
Kai Lehikoinen, yliopistonlehtori, Turku 
Kirsi Monni, tanssitaiteen professori, Helsinki
Tuomo Railo, tanssitaiteilija, taiteellinen johtaja, Espoo



Sirkustaiteen jaosto
Martina Linder, sirkuskoulun johtaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Petri Heikkilä, tutkintovastaava, Lahti
Eeva Kauppinen, kulttuuritoimittaja, Oulu
Riku Lievonen , tuottaja, Helsinki
Mika Väyrynen, tuottaja, Turku


Kirjallisuustoimikunta
Siri Kolu, kirjailija, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja
Risto Ahti, kirjailija, Tampere 
Pirkko Heikkinen, FL, kriitikko, Mikkeli
Siru Kainulainen, FT, Turku
Satu Koho, FT, toimittaja, kirjallisuudentutkija, Oulu
Juhani Lindholm, suomentaja, Järvenpää
Sari Peltoniemi, kirjailija, Lempäälä
Mikko Rimminen, kirjailija, Helsinki
Peter Sandström, kirjailija, toimittaja, Turku
Mikaela Strömberg-Schalin, kirjailija, Porvoo
Esko-Pekka Tiitinen, kirjailija, Outokumpu



Taidejournalismin jaosto

Pirkko Heikkinen, FL, kriitikko, Mikkeli, jaoston puheenjohtaja
Siskotuulikki Toijonen, kulttuuritoimittaja, kriitikko, Tampere
Heikki Kastemaa, kuvataidekriitikko, Helsinki



Musiikkitoimikunta
Gustav Djupsjöbacka, lehtori, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja
Perttu Haapanen, säveltäjä, Helsinki
Riitta Huttunen, promootio- ja projektipäällikkö, Helsinki
Soile Isokoski, sopraano, lehtori, Ruukki
Hanna Juutilainen, muusikko, Helsinki
Sanna Kurki-Suonio, musiikintohtori, muusikko, Joensuu
Marouf Majidi, muusikko, Helsinki
Esa Nieminen, kapellimestari, säveltäjä, Espoo
Pekka Nissilä, toimittaja, Helsinki



Visuaalisten taiteiden toimikunta
Tero Nauha, performanssi- ja kuvataiteilija, tutkija, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja 
Pirjetta Brander, kuvataiteilija, Helsinki 
Terhi Ekebom, kuvittaja, sarjakuvantekijä, Helsinki
 Aimo Katajamäki, graafinen suunnittelija, kuvittaja, Helsinki
 Markus Kåhre, kuvataiteilija, Espoo 
Anne Tamminen, kuvataiteilija, Hämeenlinna Anna Tuori, taidemaalari, kuvataiteilija, Helsinki
 Santeri Tuori, valokuvataiteilija, Espoo
 Harri Laakso, professori, taiteen tohtori, Akaa Anni Leppälä, valokuvataiteilija, Helsinki
Arja-Liisa Räisänen, toiminnanjohtaja, FT, Oulu 
Juhani Tolvanen, toimittaja, kriitikko, tietokirjailija, Helsinki



Kuvataiteen jaosto

Tero Nauha, performanssi- ja kuvataiteilija, tutkija, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
 Pirjetta Brander, kuvataiteilija, Helsinki
 Reima Hirvonen, taidemaalari, kuvataiteilija, Eno Markus Kåhre, kuvataiteilija, Espoo
 Katriina Rosavaara, kuvataiteilija, Helsinki 
Anne Tamminen, kuvataiteilija, Hämeenlinna
 Anna Tuori, taidemaalari, kuvataiteilija, Helsinki 
Harri Turunen, kuvanveistäjä, Joensuu

 Valokuvataiteen jaosto Harri Laakso, professori, TaT, Akaa, jaoston puheenjohtaja
 nni Leppälä, valokuvataiteilija, Helsinki Arja-Liisa Räisänen, toiminnanjohtaja, FT, Oulu
 Päivi Setälä, TaT, valokuvataiteilija, johtaja, Pori 
Santeri Tuori, valokuvataiteilija, Espoo
 Hanna Weselius, valokuvataiteilija, Helsinki


Sarjakuva- ja kuvitustaiteen jaosto
Terhi Ekebom, kuvittaja, sarjakuvantekijä, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Aimo Katajamäki, graafinen suunnittelija, kuvittaja, Helsinki 
Kati Rapia, kuvataiteilija, Loviisa Juhani Tolvanen, toimittaja, kriitikko, Helsinki
 Sakke Yrjölä, kuvittaja, graafinen suunnittelija, Helsinki



Taiteiden välisyyden, moninaisuuden ja kansainvälisyyden toimikunta
Ilkka Halinen, arkkitehti SAFA, Jyväskylä, toimikunnan puheenjohtaja Riitta Huttunen, promootio- ja projektipäällikkö, Helsinki 
Renata Jakowleff, lasitaiteilija, Helsinki
 Markus Kåhre, kuvataiteilija, Espoo
 Sari Peltoniemi, kirjailija, Lempäälä 
Petr Potchinchtchikov, kulttuurituottaja, Helsinki
 Perttu Rastas, erityissuunnittelija, Helsinki Jukka Virtala, näyttämötaiteilija, kouluttaja, Suonenjoki
 Denise Ziegler, kuvataiteilija, Helsinki


Monikulttuurisuusjaosto

Petr Potchinchtchikov, kulttuurituottaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Renata Jakowleff, lasitaiteilija, Helsinki
David Kozma, näyttelijä-ohjaaja, Helsinki
Elina Seye, tutkija, Helsinki
Denise Ziegler, kuvataiteilija, Helsinki

Julkaistu 7.10.2014

Takaisin